Tetrabiblos

Tetrabiblos
Τετράβιβλος
Ilustracja
Weneckie wydanie Erharda Ratdolta z 1484 łacińskiego tłumaczenia Platona z Tivoli
Autor

Klaudiusz Ptolemeusz

Tematyka

Astrologia

Data powstania

II wiek n.e.

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Aleksandria

Język

greka

Quadripartitum, 1622

Tetrabiblos (stgr. Τετράβιβλος, łac. Quadripartitum, Czworoksiąg) – potoczna nazwa Apotelesmatiki (Αποτελεσματικά, Skutki, Wpływy) antycznego traktatu o tematyce astrologicznej, autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza[1]. Obok astronomicznego Almagestu i Geografii jedna z najważniejszych prac tego greckiego uczonego działającego w Aleksandrii w II wieku n.e.[2] Z analizy porównawczej tekstów[a] wynika, że Czworoksiąg był chronologicznie późniejszy[3], a dla Ptolemeusza był naturalną kontynuacją Almagestu[4].

Współcześnie dziwić może fakt, że ten sam człowiek, który pisał o astronomii na podstawie przesłanek czysto naukowych, zajmował się również astrologią. Ptolemeusz uważał co prawda, że astrologia jakkolwiek od niej zależna stanowi naturalne uzupełnienie astronomii. Taka była tradycja, na której opierał się grecki uczony i jej kompendium zawarł w tekście Czworoksięgu[5]. Astrologia była powszechnie akceptowana w całym imperium rzymskim i ulegały jej największe umysły epoki jak choćby Galen[6]. W późnym antyku, obfitującym w polityczne i religijne zawirowania, była również jednym ze sposobów obniżania napięcia związanego z niepokojem o przyszłe wydarzenia i własne bezpieczeństwo[7].

  1. Polski przekład: Klaudiusz Ptolemeusz, Czworoksiąg (Tetrabiblios), przeł. Grzegorz Muszyński, Wrocław 2012 (Biblioteka Antyczna)
  2. Ptolemy, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2013-01-24] (ang.).
  3. G.J. Toomer: Ptolemy (or Claudius Ptolemaeus). [w:] Complete Dictionary of Scientific Biography [on-line]. www.encyclopedia.com. [dostęp 2013-01-24]. (ang.).
  4. Ptolemy: Book I (beginning), 1. Introduction. [w:] Tetrabiblos [on-line]. www.penelope.uchicago.edu. [dostęp 2013-01-24]. (ang.).
  5. M. Riley. Theoretical and Practical Astrology: Ptolemy and his Colleagues. „Transactions of the American Philological Association, nr 117”, s. 235-256, 1987. Johns Hopkins University Press. (ang.). 
  6. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Toomer
    BŁĄD PRZYPISÓW
  7. J. Evans: The Astrologer's Apparatus: A Picture of Professional Practice in Greko-Roman Egipt. [w:] Journal for the History of Astronomy [on-line]. www.articles.adsabs.harvard.edu. [dostęp 2013-01-25]. (ang.).


Błąd w przypisach: Istnieje znacznik <ref> dla grupy o nazwie „uwaga”, ale nie odnaleziono odpowiedniego znacznika <references group="uwaga"/>
BŁĄD PRZYPISÓW

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search